Co to Jest Numer NIE i Jak Go Wyrobić

Otwarte granice oraz wejście do Unii Europejskiej pozwoliło Polakom na łatwą migrację. Najczęstszym powodem wyjazdu z kraju są aspekty ekonomiczne. Osiągniecie odpowiedniego poziomu życia poza granicami Polski wydaje się wielokrotnie łatwiejsze. Spore bezrobocie oraz słaba koniunktura naszego kraju, nie pozwala na szybki rozwój finansowych, przeciętnemu obywatelowi. Polacy decydują się na emigrację również z powodów rodzinnych, miłosnych czy funkcjonalnych. Przyjęło się, iż na zachodzie życie jest prostsze w wielu sferach życiowych np. w załatwianiu spraw w urzędach czy biurach. Niektórzy z emigrantów, opuszczają swoją ojczyznę, z ciekawości i chęci zwiedzania świata. Odkrywanie ciekawych miejsc oraz finansowanie podróży uznaje się za łatwiejsze za granicą niż w Polsce.

Cel – Hiszpania

Coraz częściej celem migracyjnym Polaków staje się Hiszpania. Jest to piękny kraj pod względem kulturowym oraz klimatycznym. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w Hiszpanii przebywa około 100 000 Polaków. Najwięcej osiedla się w Madrycie, gdzie znajdują się polskie sklepy, kościoły oraz szkoły.

Czym Jest Numer NIE

Polacy, którzy chcą zamieszkać w Hiszpanii, pierwszym krokiem jaki powinni wykonać, jest zdobycie hiszpańskiego numeru NIE. Numer NIE, to pierwsze litery słów Número de Identificación Extranjeros, czyli Numeru Identyfikacyjnego Obcokrajowca. Każdy obcokrajowiec, który chce swoje dalsze losy związać z Hiszpanią musi posiadać taki numer. Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, numer NIE muszą wyrobić zaraz po przyjeździe do Hiszpanii. Kiedy pobyt w Hiszpanii trwa dłużej niż trzy miesiące, każdy obcokrajowiec musi uzyskać pozwolenie na pobyt. Numer NIE w przypadków rezydentów, pochodzących z krajów znajdujących się w Unii Europejskiej, potrzebny jest w przypadku, prowadzenia działalności społeczno – gospodarczej w Hiszpanii. Numer NIE jest niezbędny do załatwiania spraw finansowych, socjalnych, prawnych oraz zawodowych. Każdy z obcokrajowców powinien posiadać numer NIE niezależnie od tego czy jest rezydentem podatkowym czy nie. Numer NIE funkcjonuje na terenie całej Hiszpanii, włączając w to Wyspy Kanaryjskie, Majorkę oraz inne wyspy na Balearach. Pamiętajmy, iż certyfikat numeru NIE nie jest równoznaczny z prawem stałego pobytu w Hiszpanii, tzw. rezydencji. Nie pozwala on np. na wymianę prawa jazdy. Numer NIE jest wydawany na stałe i nie jest równoznaczny z dowodem osobistym. Możemy go za to nazwać odpowiednikiem naszego numeru PESEL, jednak do wszelkiej identyfikacji potrzebny jest paszport.

Tak wygląda dokument przyznanego numeru NIE.

Do Czego Potrzebujemy Numeru NIE

Numer NIE jest potrzebny do załatwiania różnorakich spraw. Bez niego, każdy obcokrajowiec nie może legalnie wynająć mieszkania oraz zdobyć zatrudnienia. Rejestracja firmy oraz opłacanie podatków w Hiszpanii również związane jest z posiadaniem numeru NIE. Bez numeru identyfikacyjnego obcokrajowiec nie może wykonać żadnych transakcji finansowych, w tym otworzyć konta bankowego, kupić bądź sprzedać samochodu czy zakupić nieruchomości. Identyfikator potrzebny jest również jeśli chcemy rozpocząć studia w Hiszpanii lub założyć media w naszym mieszkaniu.

Jak Zdobyć Numer NIE

Zdobycie numeru NIE, nie jest ciężkie. Warto pamiętać, iż warunki uzyskania numeru NIE, mogą być różne w zależności od miejscowości, w której chcemy wyrobić numer identyfikacyjny. Nadawaniem numerów NIE zajmuje się policja. Przed wizytą na posterunku policji należy umówić się na spotkanie. Jest możliwość umówić się na taką wizytę za pomocą formularza online. Na umówione spotkanie możemy czekać do miesiąca czasu. Na posterunku potrzebne będą nam określone dokumenty, między innymi formularz dla obcokrajowców z obrębu Unii Europejskiej wraz z potwierdzeniem opłaty za nadanie numeru NIE. Oprócz tego, na umówione wcześniej spotkanie należy zabrać ze sobą wypełnione dokumenty (wraz z kopią dokumentów dla siebie), oryginalny paszport (wraz z kopią) oraz dowód przedstawiający powód, dlaczego potrzebujemy numeru NIE. Może być to umowa o pracę, potwierdzenie przyjęcia na studia bądź umowa przedwstępna zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Warto przed pójściem na posterunek popytać innych obcokrajowców, jak wobec nich wyglądała procedura nadania numeru NIE. Niekiedy do posterunku ustawiają się długie kolejki, a brak jednego dokumentu może przekreślić szansę, na przyjęcie dokumentów. Najczęściej identyfikator, każdy z petentów, dostanie tego samego dnia. Jednak zdarzają się sytuacje, że na odbiór z posterunku numeru NIE, należy poczekać klika tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.pl - Costa Blanca w Hiszpanii, przydatne informacje.