Jakie Są i Gdzie się Znajdują Wulkany w Hiszpanii

Wulkany to jedne z najniebezpieczniejszych i najpiękniejszych tworów przyrody. Powstają na styku płyt tektonicznych i są przewodnikami ciepła między wnętrzem a płaszczem Ziemi. Do tej pory na planecie znajduje się około 500 aktywnych wulkanów. Część z nich znajduje się w Europie, w tym na terenie Hiszpanii.

Wulkaniczne wyspy Hiszpanii

W Hiszpanii zdecydowana większość wulkanów znajduje się na Wyspach Kanaryjskich. Symbolem Teneryfy jest np. potężny wulkan Teide. Wiele osób nie wie jednak, że w Katalonii, Kastylii i Ciudad Real istnieją wulkany. Można je rozpoznać po charakterystycznych cechach, jednakże większość z nich znajduje się w głębokim śnie. W Hiszpanii istnieje wiele rodzajów wulkanów, dlatego przyjrzymy się z bliska ich charakterystyce.

El Teide na Teneryfie

Mierzący 3715 m n.p.m. czynny wulkan, będący bez wątpienia najwyższym szczytem Hiszpanii i trzecim najwyższym wulkanem na świecie. Położony na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie) odwiedzany jest rocznie przez 3 miliony osób.

Jego powstanie rozpoczęło się 170 000 lat temu, a ostatnia erupcja miała miejsce 1798 roku. Do podnóża wulkanu można dojechać kolejką linową. Wspinaczka zaś możliwa jest jedynie za wydaniem specjalnego zezwolenia.

Tenegia na La Palmie

27 października 1971 wulkan wybuchł przedostatni raz i powrócił do spokojnego stanu już 28 listopada. Po kilku dniach bardzo silnego ruchu sejsmicznego w 2021 roku na terenie wulkanu zarejestrowano ostatnią erupcję, której efekty zszokowały ludzi na całym świecie.

Niebezpieczny wulkan znany jest z grzbietu, którego potencjalny obryw do oceanu może spowodować gigantyczne tsunami. Teneguia znajduje się na wyspie La Palma, na wysokości niespełna 1000 metrów nad poziomem morza. Wokół nie ma roślinności, panuje iście apokaliptyczny obraz.

Tagoro, El Hierro

W mieście La Restinga (El Hierro) w październiku 2011 roku wybuchł podwodny wulkan, którego erupcja trwała nieprzerwanie do marca 2012 roku. Pięć lat później naukowcy obserwowali wulkan, obawiając się, że może wrócić do życia z większą mocą. Obecnie jednak jego aktywność jest uśpiona.

Cerro Gordo, Ciudad Real

Wulkan Cerro Gordo znajduje się między Granatulą a Valenzuela de Calatrava (Ciudad Real). Obecnie jest on czynnym obiektem turystycznym otwartym dla zwiedzających od 2016 roku. Podczas wizyty dowiesz się, jak powstał, a także jak wygląda krajobraz całego obszaru. Jego wysokość wynosi 831 metrów.

Wulkan Campo Calatrava jest związany z wypiętrzeniem gór Betic i przesuwaniem się aktywnych płyt euroazjatyckich i afrykańskich. Z tego względu płyta przesuwała się, a wulkan zastygł. Pierwsza erupcja związana jest z wulkanem Morron de Villamayor de Calatrava 8,5 miliona la temu. Ostatnia erupcja wulkanu związanego z aktywnością płyty miała miejsce na wulkanie Columbus 5500 lat temu.

San Juanma, La Palma

Zastygły wulkan znajduje się w dzielnicy Las Manchas w El Paso City, Santa Cruz de Tenerife na La Palmie. Wybuch nastąpił 24 czerwca 1949 roku, niszcząc pola i domy potężnym przejściem lawy.

Rezultatem tej erupcji jest tuba wulkaniczna Todok, którą mogą podziwiać zwiedzający. Zainteresowanie naukowe obiektem jest ogromne, ze względu na znaczenie geologiczne, a także biologiczne. Występują tu znaczne ilości bezkręgowców.

Enmedio – Uśpiony Gigant

Olbrzymi o średnicy prawie trzech kilometrów wulkan, znajdujący się na dnie między Teneryfą a Gran Canarią. Istnienie tego wulkanu zostało dokładnie odkryte przez niemiecki statek oceanograficzny Meteor pod koniec lat 80., chociaż po raz pierwszy został zaobserwowany przez IEO Hesperides pod koniec lat 90.

Pico Viejo, Teneryfa

Pico Viejo (3100 m n.p.m.) to wulkan położony na Teneryfie, który wraz z Teide jest jedynymi górami na Wyspach Kanaryjskich, których wysokość przekracza 3000 metrów. Krater wulkanu ma średnicę 800 metrów i maksymalnej głębokości 225 metrów, który kiedyś był imponującym jeziorem lawy. W 1798 roku zanotowana została jedna z historycznych erupcji na Teneryfie, która miała miejsce na terenie wulkanu.

Wyrzucał on materiał wulkaniczny przez 3 miesiące, tworząc rozległe polany czarnego materiału piroklastycznego na południowej części kaldery de las Cañadas. Jest częścią naturalnego krajobrazu Parku Narodowego Teide. Jest to również chroniony obszar przyrodniczy, którego powstanie rozpoczęło się ok. 200 000 lat temu w centrum wyspy.

Los Ayaches, Lanzarote

Los Ayaches to duża formacja wulkaniczna zajmująca południową część wyspy Lanzarote, z lądem po stronie zawietrznej i skalistą równiną po stronie nawietrznej. Ten ważny obszar dziedzictwa archeologicznego znajduje się w mieście Yaia, gdzie znajdują się jaskinie, rzeźby i pozostałości po starożytnych pastwiskach. Ostatnia erupcja miała miejsce 3 miliony lat temu.

Alto de la Guajara, Teneryfa

Jest to trzeci najwyższy wulkan na Wyspach Kanaryjskich, z wysokością 2717 m n.p.m. Powstał 3 miliony lat temu. Pod względem krajobrazu obszar Alto de la Guajara, który współtworzy Park Narodowy Teide swoimi cechami przypomina charakterystyczny dla Stanów Zjednoczonych Park Narodowy Wielkiego Kanionu, który znajduje się w stanie Arizona.

Hiszpańskie Wulkany

Na innych wyspach archipelagu kanaryjskiego można znaleźć mniej znane wulkany. Wiele podwodnych struktur wciąż czeka na odkrycie, inne nadal powstają. Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogły w dociekaniach na temat tego, jakie są i gdzie znajdują się hiszpańskie wulkany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.pl - Costa Blanca w Hiszpanii, przydatne informacje.