Praca w Hiszpanii a Niezbędne Formalności

Hiszpańskie prawo zezwala na zatrudnianie osób powyżej 18 roku życia, cudzoziemców oraz prawnie usamodzielnionych małoletnich. Jeśli chcesz legalnie pracować w Hiszpanii, będziesz w tym przypadku potrzebować załatwienia kilku istotnych spraw. Ale to nie jest trudne. W związku z tym jakie są niezbędne formalności do pracy w Hiszpanii?

formalności podczas zdobywania pracy w HiszpaniiZdjęcie miasta Benidorm na wybrzeżu costa blanca w Hiszpanii / foto autor: Sztaf Piotr

Praca w Hiszpanii

Hiszpania to kraj położony na Półwyspie Iberyjskim i część Europy. Jest to również jeden z wiodących na świecie krajów uprzemysłowionych i rozwiniętych. Jej stolicą jest Madryt, a największym miastem i piątym co do wielkości obszarem miejskim jest Barcelona. Wspomniana wcześniej Hiszpania ma bogatą historię. Od średniowiecza do współczesności Hiszpania była świadkiem wielu zmian. W XX wieku przeszedł demokratyczną transformację od dyktatury do republiki. Towarzyszył temu boom gospodarczy i dynamicznie rozwijający się przemysł turystyczny.

Po pierwsze, praca w Hiszpanii jako obcokrajowiec wymaga znajomości języka hiszpańskiego w piśmie. Drugą wymaganą umiejętnością jest komunikacja ustna, ponieważ większość dokumentów jest napisana w języku hiszpańskim. Ponadto potencjalni pracownicy muszą być chętni do wykonywania każdej pracy zleconej im przez pracodawców. Wreszcie, przyszli pracownicy muszą być przygotowani na przeniesienie się do Hiszpanii w celu podjęcia nowej pracy, jeśli to konieczne.

Ponieważ Hiszpania leży w Europie, jest połączona z innymi krajami Unii Europejskiej poprzez wewnętrzny system paszportowy. Dzięki temu osoby posiadające paszporty UE mogą podróżować między różnymi krajami UE bez wizy. Jednak obywatele spoza UE muszą okazać paszport i wizę podczas podróży między Hiszpanią a innym krajem w Europie.

Co Jest Niezbędne do Pracy w Hiszpanii?

Zanim rozpoczniesz nową, ekscytującą pracę w Hiszpanii, dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, aby pracować w tym kraju. Pierwszą rzeczą, której wszyscy potrzebują, obywatele UE lub nie, jest Número de Seguridad Social. W ten sposób możesz legalnie płacić podatki w Hiszpanii. W takim przypadku należy wypełnić specjalny formularz TA1. Uzyskanie wszystkich dokumentów potrzebnych do pracy jako obywatel UE jest zaskakująco łatwe. Wszystko zależy od numeru N.I.E (Número de Identificación de Extranjero). Ten numer jest potrzebny do opodatkowania i otwarcia konta bankowego. Hiszpańskie konto bankowe można otworzyć jako rezydent (jeśli masz N.I.E) lub też jako nierezydent. Udaj się do banku z następującymi dokumentami: Dowód tożsamości, potwierdzenie adresu, np. poprzez pokazanie rachunku za prąd, potwierdzenie dochodu za pomocą umowy o pracę lub odcinku wypłaty. Idź również do lekarza i zdobądź książeczkę zdrowia.

Hiszpańskie Firmy a Przepisy

Kiedy większość ludzi myśli o pracy za granicą, wyobraża sobie wyjazd do odległej części świata, gdzie mogą zanurzyć się w innej kulturze. Mogą oni nie zdawać sobie sprawy, że praca w innych krajach wiąże się z wyjątkowym zestawem wyzwań.

Na przykład hiszpańskie firmy przestrzegają normy ISO i mają zestaw norm jak w USA. W związku z tym hiszpańskie firmy przestrzegają międzynarodowych standardów, podobnie jak ich amerykańskie odpowiedniki. Aby legalnie działać w kraju, muszą uzyskać licencje, ubezpieczenia i zezwolenia płacowe. Dodatkowo muszą składać okresowe sprawozdania finansowe rządowi hiszpańskiemu, aby podatki były płacone od wszystkich ich dochodów. Hiszpański rząd wykorzystuje te informacje do śledzenia i pobierania podatków od wszelkich firm, które nielegalnie czerpią zyski. Zasadniczo praca w Hiszpanii oznacza zrozumienie i przestrzeganie lokalnych przepisów; niezastosowanie się do tego spowoduje kłopoty.

Płaca minimalna w Hiszpanii?

Ważne jest, że znaczna ilość pracowników w Hiszpanii otrzymuje pensję 14 razy zamiast 12 razy w roku. Minimalne miesięczne wynagrodzenie za pracę na pełen etat to 950 EUR (wypłacane jest 14 razy w roku – dwa razy na Boże Narodzenie w grudniu i w lipcu).

Podsumowanie – Praca w Hiszpanii a Formalności z Tym Związane

Czy aby pracować Hiszpanii potrzebna jest do tego wiza? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że Polacy w tym przypadku nie potrzebują wizy do Hiszpanii. Jeśli jednak taka osoba przebywa w Hiszpanii dłużej niż trzy miesiące, musi jednak zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Obcokrajowców. W ten sposób uzyska zaświadczenie o rejestracji obywatelstwa UE oraz uzyska numer identyfikacyjny cudzoziemca (N.I.E – Número de Identificación de Extranjero).

Warto dodać, że przedsiębiorcy są odpowiedzialni nie tylko za własne składki ZUS, ale także za składki swoich pracowników, które są potrącane z ich wynagrodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.pl - Costa Blanca w Hiszpanii, przydatne informacje.