Zamek Xàtiva, czyli piękne Castillo w Hiszpanii

El Castillo Xàtiva, czyli cieszący oko zamek a właściwie dwa. W gruncie rzeczy jest to twierdza składająca się z większego zamku (Castillo Mayor) oraz mniejszego (Castillo Menor).

Xàtiva to miasto położone w urokliwej Costa Blanca w Prowincji Valencia z około 30.000 mieszkańcami. Znajduje się ono jakieś 50 kilometrów od morza w kierunku Benidormu, jak również 55 kilometrów od samej Walencji. Z Torrevieja trzeba liczyć około 80 do 90 minut jazdy samochodem.

Historyczne śródmieście tego miasta to miejsce z wieloma fontannami, kafejkami, posągami, pięknymi alejkami oraz wieloma innymi zabytkami. Xàtiva stała się sławna przez to, że w 1150 roku wyprodukowano tu przez Maurów pierwszy w obrębie Europy papier z ryżu oraz słomy. Xàtiva to również miejsce narodzenia dwóch hiszpańskich papieży, Alonso de Borja (Borgia), czyli Calixtus III (1378-1458) oraz Rodrigo Borgia (Alexander VI 1431-1503). Przez wiele lat miasto to zaraz po Walencji odgrywało najważniejszą rolę w całym regionie. W okolicach miasta w ciemnej jaskini Cova Negra znaleziono kości Neandertalczyków, którzy żyli tam 300.000 lat temu.

Na paśmie górskim Sierra del Castillo znajduje się właśnie ten średniowieczny zamek, El Castillo (Castell), który został zbudowany przez Rzymian. Zaraz za bramą wejściową Porta Ferrisa (czyli żelazna brama) po prawej stronie znajduje się restauracja z pięknym tarasem. Widok na całą okolicę jest wspaniały niemalże z każdego punktu wzdłuż murów. Owa restauracja ma w swojej ofercie samodzielnie warzone piwo.

Na wszystkich zwiedzających oprócz tego czekają małe parki, fonatnny, pomieszczenia z wystawami, ogromne podwórze (Placa d armes), które również używane jest do organizowania imprez czy koncertów, więzienie, kaplica, trzy armaty z brązu oraz cysterna. Większość wejść do wież oraz pomieszczeń jest w kształcie łuku, aby atakujący wrogowie mogli wejść tylko pojedyńczo i mieli trudności ze swoimi mieczami. Żona zdobywcy Hannibala w 218 p.n.e. w tym zamku urodziła mu dziecko.

Jeśli macie zamiar zwiedzić cały zamek, to polecamy dobre obuwie i dobra kondycję. Dla słabszych istnieje możliwość przejechania się i zwiedzania kolejką, która będzie z biura turystycznego przez stare miasto aż na górę do samego zamku. Warto zwiedzić też kościół Iglesia Colegial Basílica de Santa María, górę stołową El Puig i arenę (Plaza de Toros) albo chociaż obejrzeć je z góry z zamku.

Koszty biletów to: 1,20 € dla młodzieży oraz rencistów, 2,40 € dla dorosłych.

Godziny otwarcia: zimą od godz. 10:00 do 18:00 latem od 10:00 do 19:00

Uwaga: Jak wiele muzeów w Hiszpanii, również i zamek w poniedziałki jest zamknięty.

Informacja turystyczna: Albereda de Jaume I,50 Telefon 962773346. Telefon na zamek: 962274274

Autem można dojechać do małego parkingu i oraz przystanku tuż przed samym zamkiem na górze. Jednak możliwość zaparkowania jest tutaj ograniczona.

Dane do nawigacji (parking Zamek Xativa): 38.982971, -0.517541 albo 38°58’58.7″N 0°31’03.1″W

Nieopodal Xátiva znajduje się mała miejscowość Anna gdzie można popływać i się wykąpać, jak Albufera de Anna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.pl - Costa Blanca w Hiszpanii, przydatne informacje.