O dokładnych początkach ruin zamku Castellet de Orba istnieją jedynie niepewne przypuszczenia. Zamek, z którego pozostały już tylko ruiny, był pod władzą Maurów i używany do tego, aby bronić się przed wygnaniem w roku 1609. Sam zamek został najprawdopodobniej wybudowany w połowie bądź pod koniec XIII wieku, gdy Jaime I el Conquistado, czyli Jakub I Zdobywca podjął atak na chrześcijan chcących podbić zamek.
Nowoczesne architektoniczne elementy mają wprawdzie chrześcijańskie pochodzenie, jednak możliwe jest, że zamek ten został zbudowany na starszej, islamskiej budowli.
Jak podaje radny kultury miasta Orba Guillem Marhuenda dla gazety online „La Marina Plaza” są to wątpliwości, które wkrótce mogą zostać rozwiane. Miasto z wielką radością zareagowało na przyznanie dotacji w wysokości 40.000 euro, dzięki którym nie tylko zostanie odrestaurowana popękana wieża zamku i opadnięte kamienie zostaną użyte do prac restauracyjnych.
Planowane jest również badanie archeologiczne, aby dokładnie zbadać pochodzenie położonego na 420 metrowym wzgórzu „Puig” zamku, z którego były strzeżone wejścia w doliny Rectoria oraz Laguar.
Sumę 40.000 euro podarowały władze Valencii w ramach pakietu pomocnego na zachowanie dóbr kulturalnych w regionie Valencia. Wójt Orba, Ignacio Cervera, dostrzega to jako pierwszą reakcję po tym, jak ratusz kilka miesięcy temu złożył wniosek o uznanie zamku jako dobro interesu kulturowego (BIC).
To znowuż było reakcją na głosowanie mieszkańców o zagospodarowaniu budżetu, w którym mieszkańcy Orba prosili o większą ilość środków zaradczych dla ochrony dóbr kulturalnych w swojej miejscowości. Cervera ponadto mówił o „historycznej decyzji”, ponieważ również rada miasta Murla, na granicy którego stoi zamek, jest takiego samego zdania.
„Pokonano miejscowe oraz polityczne różnice pomiędzy Orba oraz Murla, aby okazać godność tak ważnemu pomnikowi.” – powiedział Cervera dla „La Marina Plaza”.