Potries, czyli co warto zwiedzić

Potries należy do mniejszych miejscowości, które na pierwszy rzut oka wydają się być niepozorne, jednak już na drugi rzut oka wręcz usidla każdego turystę, ponieważ ma ono do zaoferowania naprawdę coś wyjątkowego. Miejscowość ta, która mieści 1.000 mieszkańców w gminie Safor, leży nad jedną z nielicznych rzek w Valencii, która jest przez cały rok do przepłynięcia – Rio Serpis.

Miejsce to chroni obyty historyczny system nawadniania i sięga tysiącletniej tradycji sztuki garncarskiej. Potries ma przede wszystkim to szczęście, że zarówno jego mieszkańcy jak i władze szanują i chronią jego dobra kulturalne oraz zadbali o to, aby były one widoczne dla turystów i odwiedzających.

Z jednej strony trasa woda, tak zwana „Ruta del agua”, której poszczególne stacje są objaśnione w broszurce, bez której, jak twierdzi pani burmistrz Assumpta Dominguez, raczej niewiele można się dowiedzieć o tym miejscu. Jednak posiadając odpowiednią wiedzę można się udać, czy to samochodem czy też pieszo, na niesamowitą wycieczkę po historii zaopatrywania w wodę.

A tę warto zacząć na obrzeżach Potries, między Villalonga a Ador, gdzie znajduje się spektakularna tama na rzece, Azud de En Carros. W tym miejscu woda niesamowicie spływa po murach tamy. Gromadzona tu woda była i nadal jest używana do nawodnienia całej gminy Safor i najpierw z prawej strony brzegu przez Acequia Real w stronę Potries, a potem z lewej strony brzegu przez Acequia de Palma na pola, jest ona przekierowywana do podziemnego systemu rowów.

Pierwsze wskazówki na temat tej tamy pochodzą z XIV wieku. Wtedy to poziom wody mierzony był za pomocą konarów drzew, piasku oraz alg. Aktualna konstrukcja z kamieni pochodzi z XIX wieku.

Ponadto warto zwiedzić też muzeum garncarskie „Angel Dominguez” na ulicy Calle del Cup. Angel Dominguez, który zmarł w 1983 roku, był ostatnim aktywnym garncarzem w Potries. Między końcem XIX wieku a początkiem XX wieku cała gmina liczyła łącznie 18 warsztatów garncarskich, a w samym muzeum można przyjrzeć się wszystkim krokom jakie były niezbędne w tej pracy – od przygotowania materiału aż po gotowe naczynia.

Na koniec wyprawy warto przyjrzeć się pięknej panoramie całego Potries. Najpierw kamienna droga uścielona cyprysami prowadzi do kapliczki, a stamtąd można pójść jeszcze dalej i jeszcze wyżej aż pojawi się widok całego Potries oraz sąsiednich miejscowości, któremu towarzyszy unoszący się zapach rozmarynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.pl - Costa Blanca w Hiszpanii, przydatne informacje.