Hiszpańska Costa Blanca

Costa Blanca, czyli w tłumaczeniu na język polski „białe wybrzeże”, to część wybrzeża położona w południowo-wschodniej Hiszpanii, obejmująca prowincję Alicante, a dokładniej część wybrzeża rozpoczynającą się w Dénii na północy i sięgającej aż po Pilar de la Horadada na południu.

Sama nazwa Costa Blanca nie ma żadnego historycznego pochodzenia i nie jest też żadnym geograficznym terminem. Nazwa Costa Blanca powstała a latach pięćdziesiątych i została sztucznie wymyślona przez managerów turystyki.

Z jednej strony nawołuje ona do tradycyjnych biało pomalowanych domów i budynków, a z drugiej strony do warunki oświetleniowe, które sprawiają, że piasek na plaży wydaje się być koloru białego. Kontrast pomiędzy niebieskim morzem a jasnym wybrzeżem odnajdujemy również w niebiesko-białej fladze prowincji Alicante, miasta zwanego również miastem świateł, do którego Costa Blanca w większej części należy.

Costa Blanca to ze względu na swój łagodny śródziemnomorski klimat bardzo lubiany cel urlopowy nie tylko wśród turystów z Hiszpanii ale i z całej Europy. Ciekawostką jest, że od początku lat pięćdziesiątych zasiedliło się tam bardzo wiele Niemców z nazistowską przeszłością.

Jak się okazuje regiony Costy Blanci były dla nich idealnym schronieniem, ponieważ Francisco Franco (który w latach 1936 do 1975 był hiszpańskim żołnierzem i dyktatorem Hiszpanii) zapewniał im w tamtejszych czasach niepozorne życie z ochroną przed międzynarodową nagonką.

Po śmierci Franco i wraz z demokratyzacją państwa region ten przeżywał wzrost rynkowy oraz turystyczny, który utrzymuje się o dziś. Dlatego Costa Blanca uchodzi dzisiaj za jeden z najważniejszych silników hiszpańskiego rynku.

Wraz z turystyką automatycznie wzrósł tam rynek budowlany, przez co Costa Blanca jest dziś uważana za największy plac budowy w Europie. Region ten posiada obecnie 13 placów golfowych, a dalsze 52 są planowane. W zeszłym roku wydano pozwolenia na budowę 70.000 projektów, ale ceny tak gwałtownie idą w górę, że znajduje się coraz mniej klientów, którzy gotowi są zapłacić tak wysoką cenę za nieruchomość.

Oprócz turytów z całej Europy Costę Blancę chętnie odwiedzają Hiszpanie z Madrytu, gdyż Costa Blanca to najbliżej stolicy położone wybrzeże. Dziś szczególnym zainteresowaniem cieszy się ona także u zamożnych ludzi z Europy Wschodniej, szczególnie z Rosji, którzy przyjeżdżają do Hiszpanii, aby zostać tam na stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.pl - Costa Blanca w Hiszpanii, przydatne informacje.