A siódmego dnia odpoczynek… czyli nowe prawo o otwarciu sklepów

València/Alicante – Osoby, które uwielbiają spędzać niedziele na zakupach niestety od 25 lutego nie będą mogły więcej tego dokonać. Od tygodnia w regionie Valencia panuje nowe prawo o godzinach otwarcia sklepów ogólnie jak i w niedziele oraz święta. Tym samym liczne lokale, które dotychczas zwabiały masę klienteli w niedziele, nie będą już mogły przyjmować ich w ten dzień tygodnia. Wyjątkiem są strefy o zwiększonym ruchu turystycznym.

Wiele konfliktów zainteresowanych stron…
Ustawa 3/2018 z 16 lutego próbuje w jak najlepszy sposób zmieścić „pod jednym kapeluszem” zarówno interesy pojedynczych handlarzy oraz dużych powierzchni handlowych, jak i zwyczaje zakupowe konsumentów oraz pojednanie rodziny i życia zawodowego. O tym, że nie jest to łatwym przedsięwzięciem pokazuje długi czas trwania wypracowania nowej ustawy. Zgodnie z nową ustawą dla pięciu stref w mieście València, oznaczonych jako turystyczne, jak i w całym mieście Alicante istnieje możliwość otwarcia sklepów w 38 niedziel oraz dni świątecznych. Chodzi tu głównie o sezon letni, okres Bożego Narodzenia, Trzech Króli jak i okres Wielkanocny. Spośród tych 38 otwartych niedziel oraz świąt znajdują się również regionalne dni świąteczne, które są z roku na rok ustalane przez obserwatorium handlu.

Dni te mogą się więc zredukować, ale ich liczba nigdy się nie zwiększy, jeśli radcy handlowi w ratuszach miast València oraz Alicante uznają to za słuszne. Ponadto nowa ustawa zezwala strefom, w których przez cały rok występuje spory napływ turystów (ZGAT) – czyli Finestrat, Torrevieja, L’Alfàs del Pi, Alborache, Benissa Costa, Orihuela Costa jak i obszar nadbrzeżny Pilar de la Horadada – na otwarcie sklepów przez 40 niedziel oraz dni świątecznych pomiędzy 15 czerwca i pierwszą niedzielą stycznia, czyli po Trzech Króli.

Strefy z sezonowym wysokim napływem turystów mogą w przyszłości otwierać w niedziele i święta między niedzielą palmową i niezielą po Poniedziałku Wielkanocnym, jak i między 15 czerwca oraz 15 września. Do takich stref należą między innymi: Altea, Benidorm, Benissa (opróczCosta), Benitachell, El Campello, Calp, Dénia, Elche (L’Altet, La Marina i Els Arenals), Gandía (plaże i El Grau), Gata de Gorgos, Guardamar, Jávea, La Nucía, Oliva (wybrzeże), Ondara, Pedreguer, Els Poblets, Rojales, San Fulgencio, Santa Pola, Teulada-Moraira, El Verger i Villajoyosa.

We wszystkich pozostałych komunach sklepy mogą mieć otwarte przez 11 niedziel oraz świąt. W żadnym wypadku sklepy nie będą otwarte 1 stycznia, czyli Nowy Rok, 6 stycznia, czyli w Trzech Króli, 1 maja, czyli w Święto Pracy oraz 25 grudnia, czyli w Boże Narodzenie oraz 26 grudnia, jeśli dzień ten zostanie zdeklarowany jako Święto Bożonarodzeniowe.

Czyli wszystko coś w stylu nowej ustawy w Polsce…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.pl - Costa Blanca w Hiszpanii, przydatne informacje.