Uprawa ryżu w Parku Krajobrazowym

Ogromny obszar podmokły zaprasza do obserwowania ptaków…

Tereny podmokłe Marjal Pego-Oliva w Marina Alta mają naprawdę z wszytskiego po trochę. W zależności od pory roku można tutaj obserwować różne etapy uprawy ryżu albo ptaki. Znajduje się tutaj świeża woda rzeczna, trzciny i sitowie, kanały nawadniające oraz wzgórza z pięknymi widokami.

Ten otwarty na morze podokły obszar jest otoczony trzema pasmami gór. W 1995 roku został nazwany parkiem przyrodniczym. Wszyscy, którzy chcą zwiedzić Marjal, mogą skorzystać ze zorganizowanych i przewodzonych przez kierownictwo parku przechadzek, które jednak nie zawsze się odbywają. Aktualne terminy są publikowane w agendzie strony turystycznej Pego i les Valls (www.pegoilesvalls.com). Ponadto na tej stronie w zakładce „rutas” można przejrzeć przykładowe ścieżki zwiedzania przez Marjal.

Kto chce, może ten wielki na 1.290 hektarów cud natury zwiedzić też na własną rękę. Obojętnie, czy „z buta”, rowerem, czy samochodem. Należy przy tym za szelką cenę zwiedzić kilka najciekawszych miejsc.

Na przykład tak zwana „Zona Integral”, która została pozostawiona w swojej pierwotnej postaci i nie została przeznaczona do uprawy ryżu. Czy też „Muntanyeta Verde”, wysokie na 50 metrów „zielone wzgórze” w północno-zachodniej części parku. Wejście na jego szczyt zdecydowanie się opłaca. Nie tylko ze względu na wspaniałe widoki, ale też ze względu na śródziemnomorską wegetację, którą można napotkać w trakcie spaceru.

W pobliżu, u stóp wzgórza przy tak zwanym Blau del Calapatar aż prosi się, aby rozbić piknik przy brzegu rzeki Bullent. I naturalnie koniecznym jest, aby poświęcić chwilę na poddani się działaniu pól ryżowych, na których od wiosny znowu będzie rósł słynny ryż Bomba i od niedawna również tradycjonana odmiana Arroz Bombón. Obydwa rodzaje ryżu to najlepsza podstawa do pysznej paelli, którą mozna skosztować w jednej z restauracji w Pego. Jeśli mamy jednak taki zamiar to dobrze jest wcześniej ją zamówić.

Przy zwiedzaniu tego podmokłego terenu należy mieć na uwadze, że między 12 października a drugą niedzielą lutego co soboty, niedziele i w święta można polować na ptaki wodne. Dlatego warto tym czasie zaplanować sobie zwiedzanie w ciągu tygodnia, a nie w tych dniach. Jeśli natomiast chcemy zwiedzać akurat w te dni, to można zdecydować się na obszar wokół Muntanyeta Verde.

W internecie na stronie www.pegoilesvalls.es/files_pego/pub/24/marjalpegofrdeweb.pdf można pobrać również broszurę o Marjal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.pl - Costa Blanca w Hiszpanii, przydatne informacje.