Obciążenie dla ekosystemu

Dénia/Jávea – Codziennie w jaskini Cueva Tallada rejestruje się nawet do 700 zwiedzających turystów. Przeprowadzone badania radzą, aby liczba ta została drastycznie ograniczona.

Jaskinia Cueva Tallada znajdująca się pomiędzy Dénia i Jávea to coś wyjątkowego. Leży ona na terenie Parku Krajobrazowego Montgó i graniczy z obszarem ochronnym wód Cabo San Antonio. Nic więc dziwnego, że staje ię ona coraz bardziej popularna wśród turystów i zwiedzających. W międzyczasie liczba przybywających tutaj osób znacznie wzrosła, jak podaje dyrekcja Parku Montgó. W niektórych dniach przybywa ich nawet 700 osób dziennie.

Turyści docierają tutaj drogą lądową – najczęściej wybierając ścieżkę wędrowniczą, która prowadzi z Las Rotas w Dénia, ale również łódkami przez morze. Osoby odpowiedzialne za jaskinię biją na alarm. Wysoka liczba zwiedzających musi zostać ograniczona, jeśli jaskinia ma nie ucierpieć.

„Tłumy ludzi stały się obciążeniem dla ekosystemu jaskini”,- powiedział Joan Sala, który jest przewodniczącym rady zarządzającej Montgó. „Ludzie pozostawiają po sobie śmieci i tym samym ohydne ślady.“

Maksymalnie 71 odwiedzających
Pomysł o ograniczeniu liczby odwiedzających nie jest nowe. Już w letnich sezonach ostatnich lat o tym mówiono. Teraz jednak na zlecenie walencjańskiego ministerstwa środowiska przeprowadzono badanie, które doszło do wniosku, że odpowiednia liczba zwiedzających dziennie to maksymalnie 71 osób. Ponadto zwiedzanie powinno odbywać się po poprzednim zgłoszeniu w biurze turystycznym i należy ograniczyć również czas przebywania w jaskini.

„Musimy to tak zorganizować, aby turyści nie przebywali w jaskini dłużej niż półtora godziny“, wyjaśnił jeden z rzeczników. Przede wszystkim osoby przybywające do jaskini kajakami spędzają tutaj nierzadko ponad cztery godziny.

Niezalecane dla małych dzieci
Teoretyczne przemyślenia to jedna rzecz, jednak przełożenie tego na praktykę, druga. Dotychczas nie wprowadzono żadnych konkretnych kontrolujących środków zaradczych i wątpliwym jest, aby tego lata coś się jeszcze w tym kierunku wydarzyło. Rzecznik podał, że kontrole odwiedzających najprawdopodobniej będą wprowadzone dopiero w przyszłym roku.

Personel biura turystycznego podzielił się informacją, aby zwiedzający przed udaniem się do jaskini Cova Tallada zaczerpnęli o niej nieco wiedzy, gdyż zarówno prowadząca do niej ścieżka, jak i samo wejście do środka nie są bezpieczne.

Nie zaleca się brania ze sobą małych dzieci. Również dla osób starszych, nie mających już wystarczająco sił w nogach czy też dla osób niewysportowanych droga do jaskini nie jest odpowiednia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CostaBlanca24.pl - Costa Blanca w Hiszpanii, przydatne informacje.